Chcesz wiedzieć, kim jest i czym zajmuje się prompt engineer? Współpraca człowieka z AI to dla wielu pracowników tej wirtualnej branży przyszłość. Sprawdź, czy rzeczywiście ta profesja ma szansę stać się najpopularniejszym zawodem w niedalekiej przyszłości. Poznaj definicję angielskiej nazwy i historię zawodu, i podejmij decyzję, czy Ty również chcesz spróbować swoich szans jako prompt engineer.
Prompt engineering — czy znasz definicję tego słowa po polsku?
W wirtualnym świecie przynajmniej kilka razy w roku pojawia się zupełnie nowy zawód, który dla wielu jest strzałem w dziesiątkę. Łowcy pracy przy komputerze poszerzają horyzonty i szybko doszkalają się, by nie wypaść z zawodowego obiegu. Tym razem na tapet weźmiemy popularny w ostatnim czasie zawód nazywany prompt engineer. Czy wiesz, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Według słownika Google prompt engineering to inżynieria podpowiedzi.
Prompt w AI — na czym to polega?
Prompt w AI to ma ścisły związek z udzielaniem odpowiedzi od różnych narzędzi, które generują gotowe treści. Działa to według następującej zasady: najpierw użytkownik przesyła prompt, następnie algorytm AI przetwarza go i udziela odpowiedzi, którą uzna za najbardziej trafną. Oczywiście prompty są pozbawione emocji, więc nie ma tu mowy o przetwarzaniu intencji czy też domysłów. Wirtualne narzędzie dopasowuje treść pod względem poprawności w taki sposób, by odpowiedź była trafna pod względem merytorycznym.
Czym jest inżynieria podpowiedzi, czyli prompt engineering?
Pod tym dość popularnym w ostatnim czasie pojęciem kryje się koncepcja, która ma ścisły związek ze sztuczną inteligencją. Dzięki niej można przetwarzać język specjalistyczny w bardziej naturalny. Ponadto w owej inżynierii podpowiedzi stosuje się dość wyśrubowany schemat działania. Zamiast szczegółowych opisów umieszcza się tylko i wyłącznie pytanie wraz z określonym kontekstem, do którego można się odnieść, budując odpowiedź. A zatem prompt engineer nie opisuje dosłownie każdego hasła, a posługuje się schematem.
Czy wiesz, że komunikacja z modelem AI może opierać się na działaniu popularnego w ostatnim czasie ChatGPT.?
Kim jest prompt engineer?
Prompt Engineer to osoba, która pracuje przy komputerze w formie zdalnej lub stacjonarnej. Do jej zadań należy ścisła współpraca z systemem sztucznej inteligencji, czyli szeroko pojętej AI. Praca specjalisty na tym stanowisku pracy polega na udzielaniu schematycznych odpowiedzi, w których znajduje się samo pytanie z kontekstem.
Odbiorca takiej treści musi zatem dokonać samodzielnej interpretacji poszczególnych pojęć, ponieważ nie są one serwowane w sposób dosłowny. Ponadto tacy specjaliści pracują, głównie posługując się językiem angielskim, co oznacza, że aby stać się prompt engineerem, trzeba perfekcyjnie znać właśnie ten język obcy i to w formie specjalistycznej z branży komputerowej. Jak myślisz, ten zawód jest dla Ciebie?
Czym zajmuje się prompt engineer?
Prompt engineering zajmuje się pisaniem doskonałych promptów. W dużej mierze praca takich specjalistów polega na opisywaniu czynności w innowacyjnych programach, których działanie jest oparte na wdrażaniu sztucznej inteligencji i jej zaawansowanych funkcji. Aby pracować w tym zawodzie, konieczne jest poznanie specjalnych technik komunikacji, które umożliwiają współpracę ze sztuczną inteligencją. A bez tego ani rusz!
Czy prompt engineering jest w rzeczywistości skuteczne?
Pewnie, że tak! Dzięki ludziom, którzy wspomagają pracę sztucznej inteligencji, zwykli użytkownicy Internetu mogą otrzymać jeszcze więcej informacji i gotowych rozwiązań w postaci treści, nagrań lub grafik, niż dotychczas było to możliwe. Bez wątpienia pracy dla prompt engineerów nie zabraknie w najbliższych latach!
Jak stać się prompt engineerem? Praca dla inżynierów.
Przede wszystkim, aby zacząć starać się o pracę na stanowisku prompt engineer trzeba mieć doświadczenie na innych stanowiskach, które wymagają znajomości specjalnych oprogramowań i wiedzy, czego w ogóle ten świat dotyczy. Producenci współczesnych modeli AI nie udostępniają żadnych wskazówek ani instrukcji obsługi, więc prompt engineer oprócz doświadczenia, powinien wykazywać się również kreatywnością, wyczuciem i samodzielnym działaniem. W wirtualnym świecie mówi się, że stworzenie świetnego promptu wymaga wielopoziomowych umiejętności i stosowania wyuczonych systemów programowania na podstawie naturalnego języka komunikacji.
Z mojego punktu widzenia, to prawdziwa jazda bez trzymanki (i to na jednym kole 😬)!
Co jeszcze warto wiedzieć o prompt engineeringu?
Przede wszystkim profesjonalny prompt engineer powinien wykazywać się wiedzą z różnych dziedzin. Na przykład do przygotowania grafiki w określonym stylu trzeba znać tajniki profesjonalnej fotografii oraz cechy konkretnych stylów. Ponadto przyda się dbałość o szczegóły, gdyż potencjalny użytkownik jest dziś niezwykle wymagający i zawsze chce otrzymać produkt z najwyższej półki (nawet, jeśli jest on dostępny za free). Przyda się również garść kreatywności, by zaskoczyć użytkownika proponowanymi rozwiązaniami. A bez chęci do bezustannego szlifowania swoich umiejętności nawet chwilowo najlepszy prompt engineer nie ma szans przetrwać w czeluściach Internetu.
Jak widzisz, oprócz klasycznej wiedzy technicznej, trochę tego jest. Ale jeśli czujesz, że to Twoja praca marzeń, to biegnij do celu i nie zważaj na przeszkody, a na pewno się uda! 🙂