Robienie zdjęć zwierzętom to nie lada wyzwanie. Żywe istoty ciągle się poruszają i nie da się zmusić ich do pozowania. Nie oznacza to jednak, że jest to tajemna wiedza, której nie dasz rady zgłębić i całe życie będziesz robić słabe zdjęcia bez polotu.
Przeczytaj mój artykuł i przekonaj się, że robienie zdjęć zwierzętom może być świetną zabawą, a nie koniecznością i czarną magią dla zaawansowanych.
Fotografia zwierząt – komu jest potrzebna?
Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa – komu tak naprawdę potrzebne są zdjęcia zwierząt? Czy nie jest to jedynie fanaberia zakochanych właścicieli czworonogów i zakręconych ornitologów? Oczywiście, że nie.
Profesjonalne zdjęcia zwierząt przydają się schroniskom dla zwierząt, które poszukują właścicieli dla swoich podopiecznych, dobrym zdjęciem reklamowym nie pogardzi też zoo, które musi zachęcić potencjalnych klientów, by odwiedzali jego włości. Fotki zwierzęce przydają się również sklepom zoologicznym, producentom karmy dla zwierząt, akcesoriów i ubrań. To najlepszy sposób, by zainteresować ofertą nowych klientów. Skorzysta z nich również psi fryzjer, ukazując swój kunszt, weterynarz, przedstawiający swoje dobre podejście do zwierząt domowych, hodowle zwierząt, a także rezerwaty przyrody i parki narodowe.
Ostatecznie, zdjęcia zwierząt wykonują też podróżnicy, którzy piszą książki i przewodniki lub prowadzą blogi.
Jak robić zdjęcia zwierząt dzikich?
Jeżeli zamierzasz robić zdjęcia zwierząt dzikich – musisz być cierpliwy i postawić na obserwację. Czasami spędzisz naprawdę dużo czasu na łonie natury, zanim zauważysz okaz, który chcesz sfotografować. Rozpoczynając przygodę z fotografowaniem zwierząt dzikich, zacznij od fotografowania ptaków morskich. Połączysz wypoczynek z nauką.
Pamiętaj, że do dzikich zwierząt nie zawsze możesz podejść. Szybko możesz je spłoszyć, niejednokrotnie masz tylko ułamki sekundy, żeby zrobić zdjęcie. Właśnie dlatego bardzo istotny jest dobry sprzęt fotograficzny, zadbaj przede wszystkim o dobry obiektyw. Długi zoom to podstawa.
Jak robić zdjęcia zwierząt domowych?
Fotografowanie własnych pupili jest nieco prostsze niż robienie zdjęć zwierząt dzikich. Plusem jest fakt, że znasz swojego zwierzaka i jego charakterek. Ponadto możesz oswoić swojego pupila z aparatem fotograficznym, robiąc mu często zdjęcia i wykorzystać jego przysmaki, by nagrodzić dobre zachowanie.
Zasady robienia dobrych zdjęć w świecie zwierząt
Aby zdjęcia zwierząt były profesjonalne, trzeba dostosować się do kilku zasad!
1. Cierpliwość jest bardzo ważna. Musisz oczekiwać na odpowiedni moment, by zrobić dobre zdjęcie zwierzakowi.
2. Nigdy nie używaj lampy błyskowej. Może to spowodować niechęć zwierzaka lub jego ucieczkę. W zamian korzystaj z jaśniejszego obiektywu, takiego, który przepuszcza do wnętrza aparatu więcej światła.
3. Jeśli to możliwe rób zdjęcia w ciągu dnia. Zdecyduj się na fotografowanie dzikich zwierząt wczesnym rankiem lub tuż przed zachodem słońca. Rób zdjęcia również w pochmurne dni – mają naprawdę niezapomniany klimat.
4. Pamiętaj o dużym zoomie, zwłaszcza przy fotografowaniu dzikich zwierząt i ptaków. Wybór dobrego obiektywu to podstawa w takich okolicznościach.
5. Najlepszą perspektywą do fotografowania pupili jest poziom ich wzroku. Zniż się do niego, by fotki były efektowne i profesjonalne.
6. Możesz fotografować z góry, ale pamiętaj, że najlepsze zdjęcia z tej perspektywy wychodzą, gdy zwierzak siedzi i patrzy w Twoim kierunku.
7. Fotografowanie zwierząt w ruchu wymaga odpowiednich ustawień aparatu. Musisz także przewidywać ruchy zwierzęcia i być w gotowości, by szybko zareagować. Warto ustawić tryb autofocusa, który pozwoli na utrzymanie ostrości obrazu na modelu.
8. Tło jest ważne w każdej fotografii. Przy wykonywaniu zdjęć zwierząt warto zdecydować się na naturalne tło – łąka, las, plaża… Możesz także robić zdjęcia w naturalnym środowisku zwierzęcia – w domu, w którym mieszka, na tle ciekawych drewnianych drzwi, znajdujących się na podwórku…
9. Korzystaj z trybu seryjnego. Zwierzęta zwykle poruszają się tak szybko, że tylko takie rozwiązanie pozwala na uchwycenie odpowiedniego kadru.
10. Pamiętaj, że fotografowanie zwierząt powinno sprawiać radość zarówno Tobie, jak i pupilowi. Nie męcz zwierzęcia i nie karć go, jeśli fotki nie wychodzą po Twojej myśli lub nie możesz zrobić ich w tak krótkim czasie, jaki jest zaplanowany na sesję.
11. Odpowiednia obróbka zdjęć jest ważna, ale bez przesady. Wykorzystaj edytory zdjęć, by poprawić ich jakość, a nie zmienić je całkowicie.
Zdjęcia zwierząt, które zachwycają
Fotografia zwierzęca wymaga cierpliwości i spokoju. Musisz zachowywać się bardzo cicho, by nie spłoszyć dzikiego zwierzęcia. „Niewidzialnym” osobom, które zachowują się bezszelestnie, wychodzą znacznie lepsze fotki. Zadbaj o swojego zwierzęcego pupila, by podczas robienia zdjęć dobrze się bawił. Możesz wykorzystać jego przysmaki, by zachęcić go do zabawy. Pamiętaj, że w skupieniu uda Ci się wykonać znacznie lepsze zdjęcia.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia i pomocy w zrobieniu profesjonalnych zdjęć zwierząt, skontaktuj się z nami.