Natura zachwyca każdego człowieka, a obcowanie z nią uspokaja i poprawia humor. Nic w tym dziwnego, że wciąż otaczamy się zielenią. Kwiaty do wystroju wnętrz wykorzystują restauratorzy i właściciele kawiarni, coraz więcej roślin znajduje się w hotelach, przestrzeniach publicznych i domach prywatnych.
Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się, jak fotografować rośliny i kwiaty otaczające Cię każdego dnia.
Kto robi zdjęcia kwiatów?
Kwiaty to bardzo „wdzięczne modele”. Są wyjątkowe, niepowtarzalne i wszystkich zachwycają. Fotografowanie roślin jest bardzo ważne dla kwiaciarni, producentów kwiatów, hurtowni kwiaciarskich, szkółek roślin. Producenci doniczek i wazonów także wykonują zdjęcia kwiatów, by promować swoje firmy. Kwiaty fotografują również wedding plannerzy, którzy zajmują się oprawą florystyczną na ślubach i weselach, architekci krajobrazów, osoby aranżujące ogródki zimowe. Często są także fotografowane przez właścicieli restauracji, kawiarni i hoteli, ponieważ tam znajdują się znakomite aranżacje kwiatowe, które często są jednym z powodów odwiedzania tego miejsca. Parki krajobrazowe to również miejsca, które fotografią kwiatową, pod kątem promocyjnym, mogą zdziałać cuda w Internecie.
Jak robić zdjęcia kwiatów i roślin? Rodzaje fotografii florystycznej.
Kwiaty są piękne, jednak, aby zrobić im ciekawe i ładne zdjęcie, potrzebne są umiejętności. Bez względu na piękno natury, odpowiedni kąt i światło jest podstawą.
Istnieje kilka rodzajów fotografii florystycznej:
- zdjęcia bukietów i kompozycji
- zdjęcia pojedynczych kwiatów ciętych i kwiatów w wazonach
- zdjęcia roślin i kwiatów doniczkowych
- zdjęcia roślin i kwiatów ogrodowych
- zdjęcia wnętrz i kwiatowych aranżacji
- zdjęcia natury, np. W parkach krajobrazowych, na łąkach…
Każde z nich wymagają analizy, z której strony zdjęcie będzie najbardziej korzystne, dobrze oświetlone, a roślina nie będzie wyglądała płasko.
7 porad jak robić zdjęcia roślin doniczkowych, kwiatów ciętych i bukietów?
Rośliny doniczkowe i bukiety fotografuj stosując się do siedmiu porad:
- Rób zdjęcia w naturalnym świetle dziennym.
- Rozplanuj czas tak, by mieć dłuższą chwilę na wykonanie zdjęcia. Robisz bukiet na chwilę przed odbiorem przez klienta? Zacznij układać kwiaty 15 minut wcześniej, by znaleźć czas na zrobienie dobrego zdjęcia.
- Wykorzystuj światło boczne, na przykład wpadające przez okno. Jest ono delikatne i miękkie, dzięki czemu obiekt będzie bardziej wyrazisty.
- Zadbaj o delikatne tło, unikaj przedmiotów, które rozpraszają obserwatora i odciągną uwagę od rośliny. Rób zdjęcia na tle ładnej jasnej lub ciemnej ściany, ustaw bukiet/roślinę na drewnianym stole, wykorzystaj odrapaną lub drewnianą ścianę stodoły dla kontrastu lub trzymaj bukiet w dłoni, ale na jednolitym tle.
- Stawiaj na detale. Aby zrobić dobre artystyczne zdjęcie, wykonaj zoom na szczegół – najbardziej ciekawy kwiat, wyjątkowy liść rośliny.
- Stosuj spójne kolory – takie które do siebie pasują. Nie umieszczaj w jednym kadrze więcej niż 3 dominujące barwy
- Obrabiaj zdjęcia delikatnie, tak, by kwiaty nie straciły efektu i swoich naturalnych kolorów.
Jak robić zdjęcia kwiatom na łonie natury?
Kwiaty na łonie natury można sfotografować w obłędny sposób, jeśli zastosujesz się do kilku zasad:
- Fotografuj rośliny w pochmurny dzień. Kwiaty wyglądają przepięknie w takim klimatycznym oświetleniu, znacznie lepiej niż w pełnym słońcu
- Zastosuj dodatkowe oświetlenie ustawione od tyłu, kiedy słońce jest nisko (wschód lub zachód słońca). Można w ten sposób podświetlić płatki kwiatu od tyłu sztucznym światłem – nada to wyjątkowy efekt świecącego kwiatu.
- Unikaj wiatru – przy fotografowaniu kwiatów na łonie natury wiatr jest Twoim wrogiem. Rób zdjęcia kwiatów wczesnym rankiem lub osłoń roślinę białym, lub ciemnym materiałem, dzięki czemu uzyskasz także wyjątkowe, proste tło.
- Fotografuj ze zbliżenia. Możesz robić zdjęcia przy użyciu teleobiektywu, pierścieni pośrednich lub obiektywu makro.
- Zadbaj o neutralne tło. Pozbądź się zbędnych przedmiotów odciągających uwagę obserwatora.
- Zadbaj o to, by obiekt był ostry. Do tego warto użyć statywu.
- Analizuj. Nie rób zdjęć tak, jak wszyscy. Postaraj się znaleźć oryginalny kadr.
- Skupiaj uwagę – w tym celu użyj innego kwiatka, który umieścisz przed fotografowanym obiektem. Kwiat będzie rozmyty, a efekt – piorunujący.
- Obrabiaj zdjęcia tak, by nie straciły efektu i swoich naturalnych kolorów.
Jak profesjonalnie fotografować rośliny i kwiaty, by zadowolić wymagającego odbiorcę?
Uważam, że wbrew pozorom oczywiste piękno bywa trudne do uchwycenia na zdjęciu. Trzeba potrafić sfotografować roślinę w odpowiednim momencie i pod idealnym kątem, aby zagwarantować wyjątkowe zdjęcie, zachwycające nawet najbardziej wymagającego odbiorcę.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w wykonaniu zdjęć kwiatów i roślin promujących Twoją markę, wykorzystaj wsparcie profesjonalnego fotografa. Skontaktuj się z nami, a my chętnie Ci pomożemy!